احمد اسماعیل‌زاده

مدیر پورتفولیو انرژی

 

پورتفولیو انرژی

پورتفولیو انرژی :

در سال 1387 پورتفولیو تاسیسات نفتی، گاز و انرژی سبز (OGGE) جهت جذب و همکاری استعداد‌های نخبه در زمینه‌های ذکر شده در CAST تاسیس گردید.

در کمتر از یک سال، این پورتفولیو موفق شد اولین پروژه صنعتی خود را در بخش خط لوله گاز به پایان برساند. فرصت‌های متعدد در زمینه فعالیت‌های تعمیر و نگهداری در صنعت نفت و گاز در کنار تجربه موفقیت‌آمیز گذشته منجر به تعریف و پیاده‌سازی پروژه‌های بسیاری شد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازرسی محلی خطوط لوله گاز – فاز اول
  • طراحی و پیاده‌سازی پیگ‌های هوشمند MFL برای لوله‌های 30 اینچ (ناظر پروژه)
  • امکان‌سنجی اقتصادی و توسعه نقشه راه فناوری برای طراحی و ساخت پیگ‌های هوشمند مورد استفاده در خطوط گاز و نفت

توسعه شبکه لوله گاز در ایران و ضرورت فراهم آوردن یک شبکه قابل اعتماد و مقاوم منجر به یک پروژه بزرگ با عنوان طراحی و ساخت بستر تست خطوط لوله گاز گردیده است. در حال حاضر متخصصان CAST  در حال انجام فاز اول پروژه عظیم یاد شده با نام “مطالعه و امکان‌سنجی و طراحی مفهومی” هستند که شامل تجارب ارزشمند گذشته کارشناسان نفت و گاز CAST  و ایران در حوزه آزمایش، تعمیر و نگهداری خطوط لوله و صنایع وابسته می‌باشد.

ماموریت ابتدایی ما فراهم کردن زیرساخت‌های هم‌افزایی جهت ایجاد ارتباط کارآمد بین دانشگاه‌ها وصنعت نفت و گاز بوده است. بنابراین در ابتدا تمرکز ما برروی صنعت نفت و گاز بوده است. اما در سال 1389 با توجه به آب و هوای منحصر به فرد ایران، انرژی‌های نو نیز به زمینه‌های اصلی تحقیق ما افزوده شد. در نتیجه ایجاد ایده‌ها و فرصت‌های جدید به یکی از مهمترین زمینه‌های تحقیق در این پورتفولیو تبدیل شده است.

در نهایت شایان ذکر است که در حال حاضر ماموریت اصلی ما استفاده حداکثری از ظرفیت استعداد نخبگان خلاق ایرانی با تمرکز بر اجرای پروژه‌های کاربردی برای رسیدن به محصولات است. درحال حاضر ما نهایت تلاش خود را برای رسیدن به هدف میان مدت خود یعنی قرارگیری در رتبه اول مراکز تحقیق و توسعه دانشگاهی مشابه در ایران، تا سال 1400 به کار بسته‌ایم.